Lorem ipsum doloris sit ames
www.kdemipozicia.sk Kdemipozicia.sk
Overenie poskytovatelia
Bez registra
Bez poplatkov
Na zmenku
Užitočné informácie
Podľa kraja
Podľa miest

Bydlení

Ako sa pripraviť na hypotéku?

Hypotéka je záväzok na desiatky rokov. Mnoho ľudí sa naň nepripraví dostatočne. Ako z hľadiska rozpočtu, tak aj z hľadiska istenia a noviniek, ktoré s hypotékami súvisia.

Ako postupovať, keď nájomca neplatí nájomné

Dožiadať sa peňazí za nájomné, prípadne vysťahovať neplatiča z vášho bytu vôbec nie je jednoduché. A to aj v takom prípade, ak máte riadnu nájomnú zmluvu.

Slováci sa extrémne zadlžujú, o úvery na bývanie je obrovský záujem

NBS: Úverovanie je na Slovensku naďalej nadmerné. Eurostat ukázal, že tretina Slovákov nevie čeliť nečakaným výdavkom.

Opatrenia NBS prvýkrát ovplyvnili ceny bytov a domov

Hoci ceny bývania majú stúpajúcu tendenciu, ich rast sa podľa odborníkov spomaľuje.

Získanie obecného alebo mestského nájomného bytu môže trvať roky

Ak neviete vyriešiť otázku bývania a nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť, respektíve byt či rodinný dom, môžete požiadať obec alebo mesto o pridelenie nájomného bytu. Pravdepodobne sa však ocitnete na dlhom zozname čakateľov.

Zmena trvalého pobytu: kde všade je potrebné nahlásiť novú adresu

Po zmene adresy trvalého pobytu, ktorú ste povinní hlásiť v príslušnej ohlasovni podľa nového miesta pobytu si musíte splniť aj niekoľko ďalších ohlasovacích povinností.

Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte - aké má úskalia?

Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.

Refinancovanie hypotéky nie je výhodné pre každého

Nad refinancovaním hypotéky sa ľudia zamýšľajú hneď z niekoľkých dôvodov. Skrátiť si dobu splatnosti, znížiť mesačnú splátku alebo chcú mať jednoducho výhodnejší úrok.

Slovensko obsadilo v rebríčku rozdelenia bohatstva prvé miesto

Slovensko nie je ani z ďaleka najbohatšia krajina na svete. V rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva však má absolútne prvenstvo.

Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť

Dostať sa do finančných problémov je nepríjemná záležitosť. Niekedy si to človek spôsobí nezodpovedným správaním, inokedy je to nepredvídateľná životná okolnosť. Čo robiť v prípade, že nedokážete splácať úver?

Hypotéka na 40 rokov? Získať ju môžete len v niektorých bankách

Existuje vôbec ideálna doba na splácanie hypotekárneho úveru? Každý úver je individuálny a má rozdielne podmienky, avšak možnosť predĺžiť si úver až na štyridsať rokov môže byť niekedy najlepšie riešenie.

Tipy, ktoré by ste mali vedieť predtým, než si zoberiete hypotéku

Premýšľate nad hypotékou? Nevezmite hneď prvú ponuku, ktorá sa javí ako jediné riešenie.

Všetko, čo ste (ne)vedeli o energetickom certifikáte budovy

Mnoho ľudí ho stále nepovažuje za potrebný, pritom dokáže ušetriť aj zvýšiť cenu nehnuteľnosti?

Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť

Splácať všetky svoje záväzky včas a bez problémov je snom každého, kto si raz požičia. Sú ale životné situácie, do ktorých sa ľudia môžu dostať nedobrovoľne a z nejakých dôvodov nie sú schopní splácania svojich úverov či dlhov. Ten komu dlhujete môže svoju pohľadávku posunúť exekútorovi. Pozreli sme sa na to, na čo všetko z vášho majetku má dosah.

Ako predať alebo prenajať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie

Využiť služby realitnej kancelárie je pohodlné, ale nie vždy sa to oplatí. Vysoká provízia a nie vždy seriózny prístup mnohých už podnietili k tomu, aby si prenájom či predaj režírovali sami. Nejde pritom o nič zložité.

Pri bežnom predaji bytu má aj majiteľ niekoľko povinností

Predávajúci bytu má menej povinností ako samotný kupujúci, no aj na jeho strane je istá zodpovednosť, ktorú nesmie ignorovať.

Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze

Sedemtisíc Slovákov absolvovalo test investičných znalostí. Odniesli si z neho priemernú známku. Svoje finančné vedomosti si môžete preveriť v jednoduchom kvíze na konci článku.

Stavebné sporenie po novom. Čo všetko sa zmení v roku 2019?

Po dvadsiatich rokoch fungovania nastalo v stavebnom sporení veľké upratovanie. Pre mnohých bude menej výhodné.

Získať kvalitného finančného poradcu nemusí byť na škodu

Finanční poradcovia sú u väčšiny bežných ľudí vnímaný skôr negatívne. Ak patríte aj vy do tejto skupiny, prečítajte si, prečo sa oplatí mať finančného poradcu.

Kedy je potrebné vyžiadať si stavebné povolenie

Ani súkromný pozemok nie je zárukou, že na ňom budete môcť postaviť čokoľvek. Na mnoho stavieb bude potrebné získať stavebné povolenie.

Mamahotel na Slovensku? Výsledky priezkumu vás prekvapia

Že Slováci patria medzi národy, ktoré opúšťajú domov svojich rodičov až s blížiacou sa tridsiatkou by tipoval málokto.

Nové pravidlá o úveroch sa dajú obísť, existuje jeden spôsob

Aj keď prísne pravidlá NBS zmiernila, objavil sa predsa len jeden spôsob, ako možno obmedzenia obchádzať.

Získať hypotéku bude od júla opäť ťažšie. Odnesie si to Bratislava a Košice

NBS opäť skomplikuje získanie hypotéky. Zmena bude mať najväčší dopad na Bratislavčanov a Košičanov. Ceny sú tam najvyššie a problém budú mať najmä mladé rodiny.

Ako splniť podmienky a získať úver na bývanie od štátu (ŠFRB)

Úvery na bývanie neposkytujú len komerčné finančné inštitúcie, požičať si možno aj od štátu. Treba však splniť prísnejšie kritéria, odmenou je bezkonkurenčný úrok, avšak aj menšia suma pôžičky.

Hypotéka vs. stavebné sporenie. Čo je výhodnejšie?

Hypotéka a stavebné sporenie sú dve možnosti, ako výhodne financovať nové bývanie. Každá má svoje klady aj zápory a obe prejdú výraznými zmenami.

Všetko o bonite klienta

Čo všetko si banka o klientovi zistí pred poskytnutím úveru? Patríte medzi bonitných klientov?

Bývanie a hypotéky na Slovensku: kde sú najdostupnejšie

Najvyššia dostupnosť bývania sa drží v Nitrianskom regióne, na opačnom konci je Bratislavský kraj

Zmeny v hypotékach v roku 2018

Od januára začne na hypotekárnom trhu platiť niekoľko noviniek, ktoré predstavujú najvýraznejšiu zmenu za posledné roky.

Na využitie starých pravidiel hypotéky pre mladých ostáva posledný mesiac

Od januára 2018 sa štátny príspevok pre mladých mení na daňový bonus. Bude o niečo nevýhodnejší ako terajšia štátna prémia. Na výhodnejšiu hypotéku, na ktorú sa ešte budú vzťahovať staré pravidlá máte už len mesiac. 

Ako si poistiť úver alebo hypotéku

Ako si vybrať poistenie úveru a aké sú rozdiely medzi „balíčkovým“ poistením v banke a na mieru vyskladaným poistením radí Zuzana Brisudová, okresná vedúca OVB Allfinanz Slovensko.

Ako si čo najviac znížiť splátku pri refinancovaní hypotéky

Výška úrokovej sadzby a splátky sú pre ľudí dôležité parametre úveru. Ako sa môže zmeniť splátka pri refinancovaní hypotéky?

Hypotéka pre mladých 2018: čo všetko sa (ne)zmení?

Vedeli ste, že súčasné pravidlá úrokového zvýhodnenia hypotéky pre mladých platia len do konca roka? Prinášame vám stručný prehľad toho, na čo sa musíte pripraviť, ak v budúcom roku plánujete riešiť strechu nad hlavou prostredníctvom tohto produktu.

Hypotéka pre mladých – aké podmienky musíte spĺňať na jej získanie?

Bývanie vo vlastnom preferuje stále viac mladých ľudí. Dopyt po zvýhodnených hypotékach pre mladých je preto veľký. Čo však musí mladý jednotlivec alebo dvojica spĺňať, aby ju dostal/a?

6 rád ako skombinovať sporenie na dôchodok s hypotékou

 Silvia Zemanikova z OVB radí, že súbežne s úverom by si mal človek založiť aj dôchodkové sporenie.

Hypotéka so štátnym príspevkom bude dostupnejšia pre viacerých záujemcov

Zvýhodnená hypotéka pre mladých bude od októbra do konca roka dostupnejšia pre viacerých záujemcov. V porovnaní s uplynulým štvrťrokom sa totiž zvýši hranica maximálneho hrubého príjmu na získanie štátneho príspevku o 61 eur. 

Nový daňový bonus na hypotéky alebo štátny príspevok pre mladých?

Uvažujete nad hypotékou? Čo je lepšie? Využiť ešte štátnu podporu hypotéky pre mladých alebo si počkať na nový daňový bonus k hypotéke?Prinášame vám prehľad navrhovaných zmien ako aj príklad na porovnanie štátneho príspevku pre mladých a daňového bonusu k hypotéke.

Hranica príjmu pre hypotéky pre mladých od júla opäť klesne

Už len pád dní a hypotéka pre mladých sa stane dostupnou pre menej žiadateľov. Ak máte vyššie príjmy, s podaním žiadosti neotáľajte.

5 faktov: ako podať podnet na bankového ombudsmana

Máte v banke účet alebo úver, hypotéku či pôžičku a nezdá sa vám nejaký poplatok, či iné podmienky. Aj ste žiadali nápravu no banka nereaguje alebo odmieta chybu? Kam sa obrátiť, aby ste nemuseli na súd? Skúste podnet u bankového ombudsmana.

Hypotéka pre mladých 2017: hranica príjmu na historickom maxime!

Hranica príjmu pre získanie hypotéky pre mladých je najvyššia v jej histórii. Pre jedného žiadatela 1 287 eur a pre pár až 2 574 eur. Máte nárok? túto výhodu môžete využiť len do konca júna.

Dotovaná hypotéka pre mladých je dostupnejšia, čakajú ju zmeny!

Úroky na hypotékach sa stále držia na dne a od apríla má ešte viac mladých šancu získať bývanie výhodnejšie!

Hypotéka pre mladých? Hranica príjmu sa od januára znížila

Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa mení štyrikrát ročne. Od januára 2017 sa znižuje o necelých 16 eur.

Hypotéku so štátnym príspevkom čaká v januári opäť zmena príjmového stropu

Štátny príspevok na hypotéku pre mladých bude poskytovaný aj v roku 2017. Príjmový strop na získanie hypotéky s úrokovým zvýhodnením ale klesne - šancu získať ju bude mať od januára menej mladých ľudí.

Realitný trh enormne expanduje. Nafukuje sa nová bublina?

Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú najrýchlejšie od roku 2008. Nie je to však len fenomén domáceho trhu. Lacné požičané peniaze a dopyt po dobrej investičnej príležitosti tlačí ceny nehnuteľností nahor. Môžu ešte rásť, alebo je hypotékami stimulovaný trh na vrchole možností?

Prenájom versus bývanie vo vlastnom: čo sa oplatí viac?

Aj vy bývate v prenájme a lámete si hlavu nad tým, či v ňom ostať alebo ísť do vlastného a uviazať si na krk hypotéku na nasledujúcich 30 rokov? Slováci vo všeobecnosti preferujú svoju strechu nad hlavou. Chcú bývať vo vlastnom. 

Stavebne sporenie, prečo áno a prečo nie

Vo všeobecnosti sa dnes finančníci zhodujú na tom, že stavebné sporenie má už to najlepšie za sebou. Dnes sa pozrieme na to, kedy pre vás môže byť stavebné sporenie stále ešte dobrou voľbou a kedy naopak už nie. Vždy totiž bude záležať na konkrétnej situácii, v ktorej sa pri rozhodovaní budete nachádzať a na očakávaniach, ktoré budete od stavebného sporenia mať.

Máte hypotéku? Nezabudnite na životné poistenie!

Pohrávate sa s otázkou, či to poistenie úveru, ktoré vám ponúkajú v banke má zmysel? Alebo je lepšie si zriadiť vlastné životné poistenie? Či mať ho vôbec? V našej praxi sa často krát stretávame s vetou: „A keď sa mi niečo stane, tak aj tak nedostanem peniaze, a budem musieť splácať ďalej.“

Ako získať hypotéku lacnejšie

Premýšľate nad vlastným bývaním a rovnako ako väčšina mladých ľudí musíte banku žiadať o hypotéku? Ak nemáte viac ako 35 rokov, môžete získať zníženie úrokovej sadzby až o 3 %. A to sa oplatí!

Auto na hypotéku? Žiadny problém!

Počuli ste niekedy o možnosti financovania automobilu na hypotéku? Nie, nie je to vtip. Áno, aj takáto možnosť existuje. 

Kedy musíte vrátiť štátny príspevok pre mladých na hypotéku

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých je výborná možnosť ako kúpiť nehnuteľnosť o pár tisíc eur lacnejšie. Znížením úrokovej sadzby na päť rokov môžu mladé rodiny alebo jednotlivci ušetriť a platiť nižšiu splátku hypotéky. Možno o tento príspevok prísť? Zamerali sme sa na situácie, kedy k tomu najčastejšie dochádza.

Americká či austrálska hypotéka: o čo ide a kedy sa oplatí ich využiť?

Chcete banku požidať o úver a namiesto toho máte pocit, že ste sa vydali na cestu okolo sveta? Nemusíte byť ďaleko od pravdy: často sa totiž stretávame s pojmami americká, austrálska hypotéka či japonská pôžička. Aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné so štandardnou hypotékou? 

Užitočné informácie
Kalkulačka splátokKalkulačka RPSNAko nenaletieť na Podvodné pôžičky? 4 rady na čo si dať pozor!ČO JE TO RPMN A ČO OBSAHUJEČO JE TO pôžička na zmenkuHome credit a CetelemPôžičky a zmluvyPôžičkyDôchodky a dávkyPoistenieBývanieÚvery a pôžičkyDane a mzdyÚčty a sporenieAktuality - pôžičky
Zavrieť reklamu