Lorem ipsum doloris sit ames
www.kdemipozicia.sk Kdemipozicia.sk
Overenie poskytovatelia
Bez registra
Bez poplatkov
Na zmenku
Užitočné informácie
Podľa kraja
Podľa miest

Daně a mzdy

Ako si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania v roku 2019

Nestihnete podať daňové priznanie do konca marca? Predĺžte si lehotu podania až o tri mesiace. Tento rok už odklad podávame elektronicky, na špeciálnom tlačive a čas máme do 1. apríla 2019.

Ako si uplatniť daňový bonus na hypotéku v daňovom priznaní?

Tento rok možno prvýkrát využiť daňový bonus na úroky z hypotéky. Ako na to? Uvedieme si názorný príklad.

Daňový bonus na dieťa bude od apríla dvojnásobný

Od 1. apríla 2019 majú na Slovensku rodičia nárok na dvojnásobný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov.

Vyhrali ste dovolenku, počítač či auto? Nezabudnite ich zdaniť

Aj nepeňažné výhry sa musia zdaniť. Nezdanenie výhry vás vyjde pekne draho. Obzvlášť tie hodnotnejšie. Nezabudnite ani na zdravotné poistenie.

Ako podáva daňové priznanie právnická osoba

Každá právnická osoba je povinná podať daňové priznanie za predchádzajúci rok. Ako ho podať tento rok a čo s daňovou licenciou? Dozviete sa v našom praktickom článku.

Ktoré príjmy za rok 2018 sú oslobodené od dane?

Ak ste v roku 2018 dosiahli príjmy aspoň vo výške 1 915,01 eur, podávate daňové priznanie k dani z príjmov. Sú však príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú vôbec.

Aké prílohy k daňovému priznaniu treba priložiť v roku 2019

Podávate daňové priznanie ako fyzická osoba? Viete, aké prílohy pri tomto úkone musíte odovzdať spoločne s daňovým priznaním? Zhrnuli sme ich do praktického článku.

Daňové priznanie 2019 ľavou zadnou

Podávate daňové priznanie prvýkrát a neviete ako na to? Prečítajte si kto, kedy a ako podáva daňové priznanie z príjmov za rok 2018.

Podnikáte popri zamestnaní? Potom všetky príjmy patria do jedného daňového priznania

Aj vy si lámete hlavu nad tým, ako vyplniť daňové priznanie, keď ste mali okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z podnikania? Všetky príjmy patria na jedno tlačivo.

Daňový bonus na hypotéku pre mladých v roku 2019

Štátna pomoc pri hypotéke pre mladých sa od roku 2018 zmenila. Po novom si namiesto zníženia úroku na päť rokov môžete uplatniť daňový bonus zo zaplatených úrokov.

Kedy nemusíte podať daňové priznanie 2019

Ak ste v roku 2018 nemali žiadne príjmy alebo vaše celkové príjmy boli nižšie než takmer 2 tisíc eur, daňové priznanie k dani z príjmov nemusíte podávať. Príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú, sa v daňovom priznaní neuvádzajú.

Ako uvádzať príjmy z dohody v daňovom priznaní

Práca na dohodu je najčastejšie využívaný spôsob, ako si privyrobiť popri štúdiu či hlavnom pracovnom pomere. Študenti obvykle pracujú na základe dohody o brigádnickej činnosti. Ďalej je možné pracovať na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.

Deti v daňovom priznaní alebo ako na daňový bonus

Pokiaľ ste v minulom roku nedosiahli žiadne príjmy, na daňový bonus môžete rovno zabudnúť. Ak ste však zarobili aspoň 2880 eur, môžete získať bonus vo výške až 258 eur za každé dieťa.

Ročné zúčtovanie dane 2019 (keď daňové priznanie za vás urobí zamestnávateľ)

Ak počas zdaňovacieho obdobia 2018 plynuli vaše príjmy len zo závislej činnosti (zo zamestnania), môžete svojho zamestnávateľa požiadať o tzv. ročné zúčtovanie dane. Zamestnávateľ prakticky vykoná daňové priznanie za vás a vy máte „o starosť menej“.

Ako vyplniť daňové priznanie - typ B (príklad + praktické tipy)

Mali ste za uplynulý rok príjmy okrem závislej činnosti aj zo živnosti či prenájmu nehnuteľnosti? Prinášame praktický návod, ako vyplniť daňové priznanie typu B i to, na čo si dať pozor pri jeho vypĺňaní.

Študentská brigáda v zahraničí: ako podať daňové priznanie

Zahraničné brigády sú medzi študentmi veľmi populárne, pretože okrem spoznávania nových miest majú možnosť zarobiť si mnohokrát oveľa vyššie sumy ako v porovnateľnom zamestnaní na Slovensku. Viete kedy a akým spôsobom je potrebné takéto príjmy uviesť v daňovom priznaní?

Kedy musíte ako živnostník začať platiť odvody

Súčasťou podnikania na živnosť je aj platenie sociálnych a zdravotných odvodov. Tie si totiž ako živnostník musíte sledovať sami. A rovnako aj to, ktoré odvody, kedy a v akej výške platiť v roku 2019.

Ako podáva daňové priznanie dôchodca

Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.

Ako vyplniť daňové priznanie - typ A (príklad + praktické tipy)

Mali ste za uplynulý rok príjmy len z tzv. závislej činnosti? Prinášame praktický návod i to, na čo si dať pozor pri jeho vypĺňaní.

Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien

Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.

Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa od minulého roka stala povinnosťou

Právnické osoby už viac ako rok, fyzické viac ako polroka. Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa od minulého roka stala povinnosťou. Ako ju zriadiť a čo vám hrozí v prípade ignorovania tejto povinnosti? Čítajte ďalej.

Ako uviesť české a slovenské príjmy zo zamestnania v daňovom priznaní

Boli ste v roku 2018 zamestnaný na Slovensku aj v Českej republike? Poradíme vám, ako bude vyzerať vaše daňové priznanie.

Ako môže študent ušetriť na odvodoch (tipy a rady)

Hovorí sa, že pre firmy je najvýhodnejšie zamestnávať brigádnikov študentov, ktorí sú zároveň živnostníkmi. Oplatí sa to však aj študentom? Poďme sa pozrieť na praktické tipy, ako a kedy študent šetrí na odvodoch.

Pracujúci študent a vrátenie dane: vieme, ako na to

Počas prázdnin ste si privyrábali doma alebo v zahraničí a teraz by ste chceli svoje dane späť? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako ich získať. 

Kto je platcom DPH? Kedy a ako sa táto daň vlastne platí

Mnoho začínajúcich podnikateľov zvažuje, či v rámci svojej činnosti budú alebo nebudú platcami DPH. Ak sa chcete registrovať ako platca DPH, môžete tak urobiť dobrovoľne. Zároveň, pri určitej výške obratu už je registrácia povinná.

Zľava na dani na manželku v daňovom priznaní 2019

Viete, že si svoju daň z príjmov môžete znížiť, ak vaša manželka nemá žiadne alebo minimálne príjmy? Na vašej dani z príjmov môžete ušetriť vyše 700 eur.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musíte podať do konca januára

Ak ste sa v roku 2018 stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, do konca januára musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Daňový kalendár 2019: tieto termíny sú pre vás dôležité

Podnikatelia majú starosti s množstvom administratívy, preto sme im pripravili pomôcku v podobe daňového kalendára na rok 2019. Nájdete v ňom všetky dôležité termíny pokope.

Čo robiť, ak dlžíte na daniach?

Máte daňový nedoplatok? Stávate sa daňovým dlžníkom. Ak nebudete svoj záväzok splácať, daňový úrad môže od vás vymáhať peniaze. Môže však dôjsť aj k premlčaniu.

Predkupné právo – musí sa dodržať aj pri darovaní?

Predkupné právo nie je len vecou dohody, treba naň myslieť aj vtedy, keď ste v spoluvlastníckom vzťahu či podnikáte formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Aké oprávnenia z neho plynú a čo robiť, ak bolo porušené?

V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny

K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.

Koľko môžete zarobiť, ak chcete platiť minimálne odvody?

Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, musíte mať prehľad o tom, koľko peňazí odvádzate do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Koľko teda môžete zarobiť, aby ste platili minimálne odvody?

Rady a tipy k daňovému priznaniu: Pomôcka na vyplnenie daňového priznania

Mnoho daňovníkov si "robí" svoje daňové priznanie svojpomocne. Prinášame pár rád a tipov, ktoré pomôžu každému, kto vyplňuje daňové priznanie.

Osobitný odvod je opäť ukážkou populistického riešenia, tvrdí analytik

Nepomohli námietky odborárov, obchodných reťazcov, analytikov, ekonómov ani veto prezidenta Andreja Kisku. Parlament 13. decembra oficiálne schválil a zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce.

Príklady, ako uviesť príjmy z prenájmu do daňového priznania

Prenajímali ste byt? Ako uviesť príjmy v daňovom priznaní? Prinášame vám pár príkladov a tipov.

Živnosť verzus s.r.o. – ktorá forma podnikania sa komu oplatí

Ak podnikáte na Slovensku – určite ste už riešili dilemu toho, akú formu podnikania si zvoliť. Živnosť aj eseročka sú najrozšírenejšie, majú svoje nesporné výhody, vyberať z nich by ste si mali okrem iného aj podľa výšky príjmov i nákladov na účtovníctvo.

Cestná daň: ako, kedy a kto ju musí platiť

Ak chcete náklady spojené s používaním motorového vozidla zahrnúť do svojho účtovníctva, budete musieť podať a zaplatiť tzv. daň z motorového vozidla. Výhody a kompletný návod nájdete v tomto článku.

Daň za psa: Koľko a kedy sa platí

Daň za svojho štvornohého miláčika už nemusíte platiť do konca januára ako kedysi. Kedy a koľko treba platiť? Spravili sme prehľadný súhrn.

Ako sa bude počítať čistá mzda zamestnanca v roku 2019

Vo výpočte čistej mzdy sa opäť menia niektoré veličiny. Zvýšila sa suma životného minima, ktorá okrem iného ovplyvňuje aj daňový bonus na dieťa a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia

Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.

S daňami vám po novom pomôže aj komunikačný robot Taxana

Finančná správa spustila Taxanu pred tromi týždňami.

Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)

Kým detailné dáta z prvého polroka 2018 ukazovali, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá, firmy straty v treťom kvartáli zmazali.

5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť

Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.

Návod, ako sa stať vlastníkom pôdy, o ktorú sa len staráte

Vydržanie - pojem ktorý sa skloňoval hlavne v 90-tych rokoch. Neviete čo to znamená? Je to nadobudnutie vlastníckeho práva na vec, o ktorú sa roky staráte, ale nepatrí vám.

Ako predať alebo prenajať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie

Využiť služby realitnej kancelárie je pohodlné, ale nie vždy sa to oplatí. Vysoká provízia a nie vždy seriózny prístup mnohých už podnietili k tomu, aby si prenájom či predaj režírovali sami. Nejde pritom o nič zložité.

Kedy sa platí daň pri predaji nehnuteľnosti? Otestujte sa v našom kvíze

Vyznáte sa v slovenskom daňovom systéme? Viete aj to, aká je sadzba z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti alebo ako sa vyplní daňové priznanie? Vyskúšajte si náš kvíz a otestujte sa.

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti v roku 2018

Predali ste v roku 2018 dom, byt či inú nehnuteľnosť a neviete, či máte zdaniť tento príjem, alebo nie. Aká je sadzba dane z prevodu vlastníctva nehnuteľností a ako sa vyplní do daňového priznania?

Ako šikovne účtovať a zdaňovať náklady pri prenájme nehnuteľnosti

Koľko môžete zarobiť na prenájme, aby ste sa zmestili do oslobodenej sumy? Kde treba vyplniť daňové priznanie? Ako si treba splniť registračnú povinnosť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Pri bežnom predaji bytu má aj majiteľ niekoľko povinností

Predávajúci bytu má menej povinností ako samotný kupujúci, no aj na jeho strane je istá zodpovednosť, ktorú nesmie ignorovať.

Ako sa vyznať vo svojej výplatnej páske

Tarifná mzda, základná mzda, zdaniteľný základ, preddavok na daň či cena práce. Aj vy si lámete hlavu nad jednotlivými údajmi na vašej výplatnej páske? Ak ste neabsolvovali nejaké ekonomické školenie, vyznať sa v jednotlivých údajoch je zložité.

Užitočné informácie
Kalkulačka splátokKalkulačka RPSNAko nenaletieť na Podvodné pôžičky? 4 rady na čo si dať pozor!ČO JE TO RPMN A ČO OBSAHUJEČO JE TO pôžička na zmenkuHome credit a CetelemPôžičky a zmluvyPôžičkyDôchodky a dávkyPoistenieBývanieÚvery a pôžičkyDane a mzdyÚčty a sporenieAktuality - pôžičky
Zavrieť reklamu