Lorem ipsum doloris sit ames
www.kdemipozicia.sk Kdemipozicia.sk
Overenie poskytovatelia
Bez registra
Bez poplatkov
Na zmenku
Užitočné informácie
Podľa kraja
Podľa miest

Daně a mzdy

Kedy nemusíte podať daňové priznanie k dani z príjmov

Ak ste v roku 2018 nemali žiadne príjmy alebo vaše celkové príjmy boli nižšie než takmer 2 tisíc eur, daňové priznanie k dani z príjmov nemusíte podávať. Príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú, sa v daňovom priznaní neuvádzajú.

Ako sa bude počítať čistá mzda zamestnanca v roku 2019

Vo výpočte čistej mzdy sa opäť menia niektoré veličiny. Zvýšila sa suma životného minima, ktorá okrem iného ovplyvňuje aj daňový bonus na dieťa a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia

Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.

S daňami vám po novom pomôže aj komunikačný robot Taxana

Finančná správa spustila Taxanu pred tromi týždňami.

Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)

Kým detailné dáta z prvého polroka 2018 ukazovali, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá, firmy straty v treťom kvartáli zmazali.

5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť

Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.

Návod, ako sa stať vlastníkom pôdy, o ktorú sa len staráte

Vydržanie - pojem ktorý sa skloňoval hlavne v 90-tych rokoch. Neviete čo to znamená? Je to nadobudnutie vlastníckeho práva na vec, o ktorú sa roky staráte, ale nepatrí vám.

Ako predať alebo prenajať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie

Využiť služby realitnej kancelárie je pohodlné, ale nie vždy sa to oplatí. Vysoká provízia a nie vždy seriózny prístup mnohých už podnietili k tomu, aby si prenájom či predaj režírovali sami. Nejde pritom o nič zložité.

Kedy sa platí daň pri predaji nehnuteľnosti? Otestujte sa v našom kvíze

Vyznáte sa v slovenskom daňovom systéme? Viete aj to, aká je sadzba z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti alebo ako sa vyplní daňové priznanie? Vyskúšajte si náš kvíz a otestujte sa.

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti v roku 2018

Predali ste v roku 2018 dom, byt či inú nehnuteľnosť a neviete, či máte zdaniť tento príjem, alebo nie. Aká je sadzba dane z prevodu vlastníctva nehnuteľností a ako sa vyplní do daňového priznania?

Ako šikovne účtovať a zdaňovať náklady pri prenájme nehnuteľnosti

Koľko môžete zarobiť na prenájme, aby ste sa zmestili do oslobodenej sumy? Kde treba vyplniť daňové priznanie? Ako si treba splniť registračnú povinnosť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Pri bežnom predaji bytu má aj majiteľ niekoľko povinností

Predávajúci bytu má menej povinností ako samotný kupujúci, no aj na jeho strane je istá zodpovednosť, ktorú nesmie ignorovať.

Ako sa vyznať vo svojej výplatnej páske

Tarifná mzda, základná mzda, zdaniteľný základ, preddavok na daň či cena práce. Aj vy si lámete hlavu nad jednotlivými údajmi na vašej výplatnej páske? Ak ste neabsolvovali nejaké ekonomické školenie, vyznať sa v jednotlivých údajoch je zložité.

Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze

Sedemtisíc Slovákov absolvovalo test investičných znalostí. Odniesli si z neho priemernú známku. Svoje finančné vedomosti si môžete preveriť v jednoduchom kvíze na konci článku.

1000 eur v pracovnej zmluve nie je 1000 eur na výplatnej páske

Zamestnávateľ vám sľúbil 1000 eur, no na účte máte len niečo cez 750 eur? Prečo je to tak? A koľko si od zamestnávateľa máte na pohovore žiadať, aby ste boli spokojní so sumou na výplatnej páske.

Chcete vedieť aká je vaša čistá mzda? Môžete si ju vypočítať

Rok 2018 priniesol okrem iného aj nemalé zmeny v našich platoch. Zvýšila sa minimálna mzda, daňový bonus na dieťa a aj nezdaniteľná časť na poplatníka. Ako sa teda počíta čistá mzda v roku 2018 po týchto novinkách?

Elektronická komunikácia s daňovým úradom: návod, čo všetko treba urobiť

Od júla majú všetci živnostníci povinnosť komunikovať s daňovými úradmi elektronicky. Finančná správa preto vynovila svoj systém a zrýchlila registráciu.

Od júna dostanete vyššie stravné na služobnej ceste

Jazdíte často pracovne po Slovensku? Od júna získate na stravnom o pár desiatok centov viac. Keby ste jazdli do zahrančia dostanete eur viac.

Všetky pokladne budú čoskoro online pripojené priamo na daniarov

Finančná správa pripravuje projekt online napojenia všetkých pokladníc na portál finančnej správy. 

Končíte školu a nemáte prácu a ani nejdete na VŠ? Aké máte povinnosti voči úradom?

Práve ste zmaturovali či zoštátnicovali a chcete si chvíľu užiť voľna? Do kedy to žiadny úrad nebude zaujímať a čo sa vám môže stať ak sa nebudete nikde hlásiť?

Ako sa dotkne daň z poistenia bežných ľudí

Od novej dane z poistenia budú oslobodené životné poistky a sadzba sa zjednotí na osem percent. Dodatočné náklady zrejme zaplatia klienti.

Ako sa účtuje a zdaňuje bitcoin

Obchodovali ste v predchádzajúcom období s kryptomenou a podarilo sa vám určitú sumu aj zarobiť? Nezabúdajte, že na Slovensku treba takýto príjem zdaniť

Predaj bytu: kedy podať daňové priznanie a kedy platiť daň

Aj keď sa s predajom nehnuteľnosti väčšina ľudí stretne len párkrát za život, vždy ide o nezanedbateľné čiastky.

Čistá mzda na Slovensku a v Čechách: komu zostane viac?!

Aj keď sa pri výpočte čistej mzdy Slováka a Čecha používajú tie isté výrazy, neznamená  to úplne to isté. Superhrubá mzda Slováka predstavuje úplne inú sumu ako superhrubá mzda Čecha. A vyššia daňová sadzba tiež nutne neznamená vyššiu daň. Komu zostane na výplatnej páske vyššia čistá mzda sme si ukázali na jednoduchom príklade.

Daňové priznanie na poslednú chvíľu

Termín podania daňového priznania sa už nezadržateľne blíži. Človek je však tvor lenivý a všetko si necháva na poslednú chvíľu. Pre jedincov z kategórie "odkladačov" povinností je tu jednoduchý prehľad na podanie daňového priznania, alebo jeho odklad na poslednú chvíľu.

Čo nesmie na faktúre chýbať

Aké informácie nesmú na faktúre chýbať a tiež ako zaobchádzať s faktúrami sa dozviete z nášho článku.

Študenti a príjmy z brigády v daňovom priznaní: ako na vrátenie dane

Ak ste v roku 2017 mali príjmy z brigády, podať daňové priznanie by pre vás mohlo byť výhodou. Prinášame vám príklad, ako získať vrátenie dane.

Ako podáva daňové priznanie dôchodca

Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú, alebo prenajímajú nehnuteľnosť? Alebo ste mali štastie a vyhrali ste? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame Vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.

Príjmy z ČR a príklad ako postupovať v daňovom priznaní

Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.

Zdaňovanie kryptomien, forexov a akcií v roku 2018

Nákup a predaj kryptomien, špekulácie na burze s akciami, menami, či komoditami otvorili bránu k veľkým ziskom z pohodlia domova. No aj tie podliehajú zdaneniu.

Ako uviesť príjmy z prenájmu v daňovom priznaní

Prenajímate byt, dom či garáž a uvažujete, či musíte svoje príjmy zdaniť? Nuž nie vždy. Kedy a ako daníte príjmy z prenájmu sa dočítate v našom článku.

Ako podať odklad daňového priznania v roku 2018

Kto môže podať odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2017? O aký čas si možno predĺžiť lehotu podania? Od roku 2018 je potrebné použiť nové tlačivo.

Ako podáva daňové priznanie rodič na materskej dovolenke

Kedy podáva rodič na materskej dovolenke daňové priznanie?  Prinášame vám praktické zhrnutie informácie, ktorá vám uľahčia podávanie daňového priznania.

Daňové priznanie 2018 ľavou zadnou

Obdobie podávania daňového priznania je v plnom prúde. Niektorí ľudia v tom ale stále majú guláš. Prečítajte si jednoduchý prehľad o tom, kto a kedy podáva daňové priznanie v roku 2018.

Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2018

Máte príjmy zo zahraničia? Ako správne vyplniť daňové priznanie? Vy sa pýtate, my odpovedáme. Vložte svoje otázky do našej bezplatnej daňovej poradne, alebo listujte už v zodpovedaných otázkach.

Daňové priznanie 2018: Ktoré príjmy sa nezdaňujú

Ak ste minulý rok získali príjmy aspoň vo výške 1 901,67 eur, musíte podávať daňové priznanie k dani z príjmov. Avšak pozor, niektoré príjmy sa nezdaňujú.

Kedy daníte príjmy zo zahraničia na Slovensku

Máte príjmy zo zahraničia a neviete, či musíte na Slovensku podávať daňové priznanie? Prinášame vám prehľad podmienok, ktoré musíte mať splnené, aby ste sa vyhli dvojitému zdaneniu.

Zľava na dani na manželku v daňovom priznaní 2018

Viete, že si svoju daň z príjmov môžete znížiť, ak vaša manželka nemá žiadne alebo minimálne príjmy? Na vašej dani z príjmov z roku 2017 môžete ušetriť až 700 eur.

Čo je dobré vedieť o superhrubej mzde

V Českej republike sa daň z príjmu fyzických osôb vypočíta nie z hrubej, ale zo superhrubej mzdy. Ako sa superhrubá mzda vypočíta? Prečo je skutočná sadzba dane z príjmu vyššia než 15 %. Z akej mzdy sa počítajú jednotlivé štátne dávky?

Kedy podáva dôchodca daňové priznanie

Každý  pracujúci dôchodca si na konci roku položí otázku, ako je to z jeho daňovým priznaním. Aj keď nie vždy má dôchodca povinnosť podať daňové priznanie, práve jeho dobrovoľným priznaním by si mohol polepšiť. 

Príklady ako uviesť príjmy z prenájmu bytu do daňového priznania 2016

Prenajímali ste v roku 2016 byt? Ako uviesť príjmy v daňovom priznaní? Prinášame vám pár príkladov a tipov.

Kto a kedy si môže uplatniť daňový bonus

Ako si uplatní daňový bonus dôchodca, SZČO či zamestnanec v daňovom priznaní? Kto má prednosť pri uplatnení daňového bonusu, ako postupovať v sporných otázkach? Aj na tieto otázky dostanete odpoveď.

Daňové priznanie 2017: Aké doklady prikladáte ako prílohu k daňovému priznaniu

Vyplniť daňové priznanie je jedna vec. No dokladovať príjmy je druhá. Aj vy si lámete, aké potvrdenia potrebujete prikladať k daňovému priznaniu? Odpovede nájdete v našom článku.

8 krokov ako správne podať daňové priznanie k dani z príjmov – 2.časť

Čo by ste mali vedieť, aby ste správne podali daňové priznanie.  V druhej časti sa dozviete o sadzbách dane z príjmu, daňovom bonuse, zamestnaneckej prémii a tom ako uplatňovať paušálne prípadne preukázateľné výdavky.

8 krokov ako správne podať daňové priznanie k dani z príjmov – 1.časť

Čo by ste mali vedieť, aby ste správne podali daňové priznanie.  V prvej časti sa dozviete o hranici príjmov na podávanie daňového priznania, do kedy, kam a aké daňové priznanie podávať a ako si znížiť základ dane.

Ako vyplniť daňové priznanie 2016: zľava na manželku

Máte manželku alebo manžela doma, jej (jeho) príjmy sú nízke a tak uvažujete, či si môžete uplatniť zníženie základu dane o tzv. nezdaniteľnú časť?  Na príkladoch si ukážeme, kedy áno a kedy nie.

Dane v ČR: Praktické príklady, kedy máte nárok na zľavu na dieťa

Ak máte príjmy z ČR a máte deti, umožňuje zákon využiť daňové zvýhodnenie v tzv. sleve na deti  a tým odviesť na dani z príjmu výrazne menej.  Kedy je možné daňové zvýhodnenie uplatniť a kedy nie?

Minimálna mzda v ČR sa zvýši. Rásť by mala aj slovenská.

Vláda v Českej republike rozhodla o zvýšení minimimálnej mzdy na úroveň 11 000 Kč.  Zvyšovať by sa mala aj úroveň tej slovenskej.

Ako sa vyhnúť dvojitému zdaneniu príjmov zo zahraničia

Ak máte príjmy zo zahraničia, nezabudnite, že aj oni podliehajú slovenskej daňovej povinnosti. Nie vždy je nutné platiť daň zo zahraničných príjmov. Ukážeme vám, ako neplatiť alebo platiť menej.

Slovensko má vyššiu daňovú sadzbu, ale nižšiu daňovú povinnosť ako Česká republika

Základná sadzba dane z príjmu fyzických osôb je v Čechách 15 % a na Slovensku 19 %. Daňová zľava na poplatníka je v Česku vyššia než na Slovensku. Napriek tomu sa pri rovnakej hrubej mzde odvádza na dani z príjmu fyzických osôb na Slovensku menej. Ako je to možné? Pozrime sa na praktické výpočty.

Užitočné informácie
Kalkulačka splátokKalkulačka RPSNAko nenaletieť na Podvodné pôžičky? 4 rady na čo si dať pozor!ČO JE TO RPMN A ČO OBSAHUJEČO JE TO pôžička na zmenkuHome credit a CetelemPôžičky a zmluvyPôžičkyDôchodky a dávkyPoistenieBývanieÚvery a pôžičkyDane a mzdyÚčty a sporenieAktuality - pôžičky
Zavrieť reklamu