Lorem ipsum doloris sit ames
www.kdemipozicia.sk Kdemipozicia.sk
Overenie poskytovatelia
Bez registra
Bez poplatkov
Na zmenku
Užitočné informácie
Podľa kraja
Podľa miest

Důchody a dávky

Príspevok na opatrovanie člena rodiny. Ako ho vybaviť?

Život niekedy prináša zložité situácie. Jednou z nich je, ak niekto z rodiny ťažko ochorie a vyžaduje celodennú starostlivosť, teda viac ako osem hodín denne. Ide v podstate o prácu na plný úväzok, ktorý sa štát snaží aspoň do istej miery kompenzovať príspevkom na opatrovanie.

Muž na materskej v roku 2019 - všetko, čo potrebujete vedieť

Od roku 2019 sa zmenilo niekoľko zásadných vecí v poberaní materskej dávky. Jednou z nich je, že sa stala ešte atraktívnejšia aj pre mužov.

Prechod z materskej dovolenky na rodičovskú (čo všetko treba vybaviť)

Kde musíte ohlásiť prechod z materskej dovolenky na rodičovskú? Na aké dávky máte po prechode nárok?

Kedy sa študentom ráta brigáda do dôchodku?

Práca na dohodu môže byť v mnohých pohľadoch výhodná, v prípade dôchodku sa toto obdobie nie vždy počíta.

Vyplácanie dôchodku po zosnulom (na čo majú nárok pozostalí)

Kto všetko má nárok poberať dôchodok po zosnulom? Aké povinnosti je potrebné si splniť? Prinášame stručný prehľad o vyplácaní dôchodku po smrti.

Ako si vypočítať dávky v nezamestnanosti v roku 2019?

Maximálne dávky v nezamestnanosti sa zmenia až k 1. júlu 2019. Poďte sa pozrieť, ako budú vyzerať dávky v nezamestnanosti tento rok.

Prechod z invalidného do starobného dôchodku

Ak ste poberateľom invalidného dôchodku a dosiahli ste dôchodkový vek, je vhodné pobrať sa na Sociálnu poisťovňu. Môžete si výrazne prilepšiť.

Ako podáva daňové priznanie dôchodca

Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.

Materská dovolenka v roku 2019 – všetko, čo potrebujete vedieť

Ako vyzerá materská dovolenka v roku 2019? Kedy možno žiadať o jej navýšenie? Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do prehľadného článku.

Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v roku 2019

Zamestnanci s menším platom alebo minimálnou mzdou si aj v roku 2019 môžu uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie, vďaka ktorej si znížia odvody a zvýšia čistý príjem.

3 dôležité udalosti v roku 2019

Rok 2018 sa končí a nás čaká vstup do nového kalendárneho roka, ktorý okrem iného prinesie prezidentské voľby, hlasovanie o zastropovaní dôchodkov a EÚ sa pripravuje na oficiálny brexit.

Sociálna poisťovňa stanovila dôchodkovú hodnotu na rok 2019

Tento dôležitý údaj je povinná zverejňovať od roku 2015.

Podnikateľ na PN-ke. Aké má povinnosti a úľavy?

Ochorenie a s ním spojená práceneschopnosť môže postihnúť zamestnanca aj podnikateľa. Pre samostatne zárobkovo činnú osobu má však na rozdiel od zamestnanca niekoľko špecifík.

Rok 2019: Čaká nás vyrovnaný štátny rozpočet, vyššie platy, mzdy aj dôchodky

Nový rok prinesie niekoľko zásadných zmien vo verejných, ale aj osobných financiách. Vláda schválila aj niekoľko nových zákonov.

Ako si vypočítať PN-ku

Ste zamestnancom alebo živnostníkom a potrebujete si informatívne vypočítať náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti? Ukážeme vám, ako na to.

Aké dopady bude mať zastropovanie dôchodkového veku (rozhovor)

Zastropovanie dôchodkového veku je dnes jednou z najhorúcejších tém Slovenska. Aký dopad bude mať zastropovanie dôchodkového veku na slovenskú ekonomiku, ak bude tento návrh ústavného zákona schválený?

Kontrola zo Sociálnej poisťovne cez víkend? Takto môžete prísť o stovky eur

Maródujete a chystáte sa cez víkend napríklad pracovať na záhrade? Riskujete, že prídete o peniaze za "péenku". Kontrola zo Sociálnej poisťovne vás môže prekvapiť aj v sobotu či v nedeľu a pokuta môže vyjsť aj stovky eur.

Obaja rodičia na materskej: na čo všetko máte nárok

Od začiatku budúceho roka sa umožní obom rodičom súbežné poberanie materskej dávky zo Sociálnej poisťovne.

Ako požiadať o predčasný dôchodok?

Nechce sa vám trápiť so zvyšujúcou sa hranicou odchodu do dôchodku? Predčasne do penzie môžete odísť o dva roky skôr.

Ako požiadať o invalidný dôchodok (rýchly návod)

Môžete len tak žiadať o invalidný dôchodok? V tomto článku nájdete stručný návod, ako žiadať o invalidný dôchodok a čo všetko k tomu potrebujete.

Ako budú rásť úrazové dávky od 1. januára 2019?

Pre mnohých tieto dávky nie sú až tak známe. K ich poskytovaniu totiž dochádza, ak dôjde k poškodeniu zdravia alebo k úmrtiu kvôli chorobe z povolania, alebo kvôli pracovnému úrazu.

Ako je to s dôchodkom v exekúcii?

Exekvovaných dôchodcov z roka na rok pribúda. Dôvodom je často nerozvážne nakupovanie, ale aj dlhy v poisťovniach.

Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti

Stratili ste zamestnanie a čo teraz? Na krátku dobu vám nedostatok prostriedkov pomôže prekonať podpora v nezamestnanosti. V nasledujúcich 5 krokoch sa dočítate, ako ju získať.

Od januára 2019 sa budú mierne zvyšovať dôchodky

V roku 2019 sa budú dôchodky opäť o niečo zvyšovať. Podľa predpokladov sa väčšine dôchodcov zvýši penzia o dôchodcovskú infláciu, ostatným zas o minimálnu valorizačnú sumu.

Aké sú (ne)výhody 3. dôchodkového piliera

Uvažujete o doplnkovom sporení na dôchodok? Aké výhody a nevýhody ponúka tretí dôchodkový pilier. Prečítajte si niekoľko rád a tipov.

Kedy má zamestnanec nárok na ošetrovné (OČR)?

V článku sa pozrieme na to, kedy má zamestnanec nárok na ošetrovné, aká je jeho výška a koľko dní môže trvať.

Sociálna poisťovňa spúšťa dve zaujímavé novinky

Nový rezervačný systém pre návštevy a príručka pre živnostníkov. Dve novinky, ktoré majú pomôcť občanom pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou.

Aj zamestnanec, ktorý má dlh v Sociálnej poisťovni môže poberať dávky

Ste prekvapení. Za takýto dlh je totiž zodpovedný zamestnávateľ. Odvody na Sociálnu poisťovňu platí zamestnávateľ a pokiaľ sa peniaze cestou niekde stratia, je to jeho zodpovednosť.

Aký dôchodok dostane väčšina živnostníkov na Slovensku

Drvivá väčšina živnostníkov na Slovensku platí minimálne odvody do Sociálnej poisťovne. Síce si tak teraz zarobia viac, no ich dôchodok bude mizerný.

Maximálna suma na materské sa budúci rok zvýši

Rodičia na materskej sa potešia. Materská dávka, rodičovský príspevok a aj prídavky na deti totiž pôjdu od budúceho roka hore.

Ako si zvýšiť a vylepšiť materskú dovolenku?

Budúce, ale i súčasné mamičky to nemajú jednoduché. Pri materskej dovolenke sa na nejaký čas musia vzdať svojich pracovných a kariérnych plánov. Finančnú ťarchu domácnosti sú nútené prenechať na otcov alebo manželov. My vám ukážeme, ako vyťažiť zo systému čo najviac, aby bol príjem počas materskej dostačujúci.

Kto a kedy má nárok na sirotský dôchodok?

Sirotský dôchodok patrí medzi tzv. pozostalostné dôchodky. Má naň nárok nezaopatrené dieťa po svojom zosnulom rodičovi alebo osvojiteľovi. Ako ho vybaviť?

Dôchodcovia môžu vďaka niektorým zľavám a benefitom výrazne ušetriť

Ak si chce dôchodca prilepšiť, môže využiť niektoré z benefitov, ktoré mu ponúkajú samosprávy, inštitúcie a štát. Stačí vedieť, kde a ako si ich uplatniť.

Kedy má vdova nárok na dôchodok

Aby strata manžela nezruinovala vdovu i ekonomicky, vypláca štát vdovský dôchodok v priemernej výške okolo 250 eur mesačne.

Ako sa správať a čo (ne)môžete robiť počas PN-ky?

Skolila vás choroba a stali ste sa dočasne práceneschopný? Mali by ste vedieť, že aj PN-ka má svoje pravidlá. Prečítajte si, ako sa správať počas maródky a kedy môžete ísť na vychádzku.

Ako získať prídavky na deti v roku 2018 a neprísť o ne

Staráte sa o dieťa? Viete, že môžete poberať prídavky na dieťa, alebo že môžete o ne ľahko prísť? Pripravili sme vám prehľad, kde sa v piatich krokoch mimo iné dozviete aj aká je výška prídavku na deti v roku 2018.

Ako si môžem vypočítať výšku starobného dôchodku?

Vypočítať si sumu starobného dôchodku nie je jednoduché. S trochou snahy sa však môžete dopracovať aspoň k približnej sume, ktorú od štátu dostanete.

Prídavky na deti sa v roku 2019 opäť zvýšia

Pomaly ale isto sa suma prídavkov na deti približuje k 25 eurám. Či sa to podarí na budúci rok nie je isté. V roku 2019 však na jedno dieťa dostanete 24,34 eur.

Rodičovský príspevok od januára mesačne stúpne o 6 eur

Už od januára môžu očakávať mamičky na rodičovskej dovolenke 220,70 eur na svojom účte. Za celý rok tak získajú viac ako 70 eur.

Ako požiadať o starobný dôchodok? (všetko, čo potrebujete vedieť)

Pri žiadosti o starobný dôchodok je potrebné splniť dve podmienky. Kedy a ako oň požiadať aby ste si žiadnym spôsobom neuškodili?

Dôchodcovia sa môžu tešiť na vianočný príspevok aj v roku 2018

Aj tento rok sa môžu niektorí dôchodcovia tešiť na predvianočné finančné prilepšenie. Bude sa rozdávať vianočný príspevok a dostane ho zhruba 1,2 milióna penzistov.    

Ako dlho môžem byť na PN?

Maródka môže trvať aj dlhšie ako rok, ale potom je to bez nemocenského. Riešením je iba invalidný dôchodok, poslednou záchranou je pomoc v hmotnej núdzi.

Stratili ste zamestnanie? Ešte polroka môžete žiť z polovičného príjmu

Teda, ak spĺňate podmienky pre poskytnutie podpory v nezamestnanosti. Slovenské úrady na rozdiel od zahraničia vôbec nezaujíma, akým spôsobom ste o prácu prišli.

Práca popri dôchodku. Čo všetko potrebujete vedieť?

Ľudia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, môžu aj naďalej pracovať. Tak isto si môžu nájsť prácu na penzii aj neskôr po skončení pracovného pomeru, dokonca aj v prípade predčasného dôchodku. Všetko má však presné pravidlá.

Na čo všetko má nárok ťažko zdravotne postihnutá osoba (ZŤP)

Ľudia so zdravotným postihnutím a invalidní dôchodcovia majú nárok na niekoľkotisícové príspevky od štátu. Okrem toho môžu lacnejšie telefonovať, cestovať či využiť parkovací preukaz.

Vláda navýšila opatrovateľský príspevok. Rásť bude aj v roku 2019

Peňažný príspevok na opatrovanie zdravotne postihnutého človeka je určený ich stálym opatrovateľom, na zabezpečenie každodennej pomoci pri bežných ľudských potrebách, starostlivosti o domácnosť a v snahe, aby opatrovaná osoba mohla zotrvať v domácom prostredí.

Aké povinnosti má dobrovoľne nezamestnaná osoba

Okrem zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca štátu, existuje aj takzvaná dobrovoľne nezamestnaná osoba. Aké má povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, prípadne aj voči iným úradom?

Aké dávky dostanete pri narodení dieťaťa (a treba o ne požiadať)

Finančných príspevkov dostanete pri narodení dieťaťa niekoľko. V tomto článku nájdete stručný súhrn, čo treba na ich vybavanie.

Komu sa oplatí predčasný dôchodok? (výhody a nevýhody)

Predčasný dôchodok si treba dobre premyslieť. Môžete získať, ale aj stratiť stovky eur.

Do dôchodku je to opäť ďalej. V budúcom roku sa odchod predĺží o 63 dní!

Dôchodkový vek na rok 2019 bude 62 rokov a 202 dní. To je o dva mesiace viac, ako doposiaľ.

Užitočné informácie
Kalkulačka splátokKalkulačka RPSNAko nenaletieť na Podvodné pôžičky? 4 rady na čo si dať pozor!ČO JE TO RPMN A ČO OBSAHUJEČO JE TO pôžička na zmenkuHome credit a CetelemPôžičky a zmluvyPôžičkyDôchodky a dávkyPoistenieBývanieÚvery a pôžičkyDane a mzdyÚčty a sporenieAktuality - pôžičky
Zavrieť reklamu